"Bitwa pod Lundem 4 XII 1676", autor: Claus Wahlom, Goran Larsson, wydawca: InfortEditions, 2008

Bitwa pod Lundem była punktem zwrotnym kampanii szwedzko-duńskiej w roku 1676 na terenie Skanii (Szwecja południowa). Kampania ta była częścią działań w ramach wojny szwedzko-duńskiej 1675-1679 w ramach wielkiej europejskiej wojny Francji z koalicją (1672-1679).

Autorzy są szwedzkimi historykami bardzo zaangażowanymi w badania i opisywanie dziejów szczególnie Skanii. Ich wiedza nie pochodzi tylko z książek przeczytanych w bibliotekach. Claus Wahlom i Goran Larsson prowadzili samodzielne badania w miejscach gdzie toczyły się walki i osobiście angażowali się w poszerzenie wiedzy na temat opisywany w książce.

Temat jest o tyle ciekawy, że w polskich publikacjach pojawia się bardzo rzadko.

W książce, choć nie jest ona gruba, poza samą bitwą opisane są:
- tło historyczne kampanii,
- sama kampania, która doprowadziła do bitwy, wraz z opisem istotnej dla przebiegu działań kwestii budowy i funkcjonowania obozów polowych,
- wybrane elementy charakteryzujące obie armie.

Szczegółowy opis bitwy zajmuje połowę książki. Przedstawia on losy 3 głównych ugrupowań bojowych w 4 głównych fazach bitwy. Struktura taka wynika z faktu, że losy tych ugrupowań były poza samym początkiem i ostatecznym zakończeniem mocno od siebie niezależne.

Dla osób zainteresowanych historią wojskowości ciekawe będą dość szczegółowe opisy poszczególnych starć pieczołowicie odtwarzane przez autorów na podstawie kilku źródeł. Dobrze są również ukazane takie elementy jak komunikacja, a właściwie jej brak, na polu walki, sposoby rozstrzygania starć.

Poza tym książka zawiera szczegółowe zestawienie sił stron walczących i charakterystykę wybranych postaci i kronikę wydarzeń.

Z ciekawostek wspomnę, że w bitwie tej rotmistrzem w Konnym Przybocznym Pułku Królowej był Carl Gustaw Rehnskiold późniejszy dowódca szwedzkich sił pod Połtawą w 1709 roku.

Kończąc - książka godna polecenia.

Michał Buda