|
"Karol XII", autor:Zbigniew Anusik, wydawca:Ossolineum 2006
Książka formalnie jest biografią Karola XII, w rzeczywistości koncentruje się przede wszystkim na roli Karola XII w Wielkiej Wojnie Północnej (WWP). Opisuje również jej przyczyny i przebieg. Z resztą nie ma się czemu dziwić biorąc pod uwagę, że Karol XII został królem w wieku lat 15, a jego koronacja stała się powodem wydarzeń, które doprowadziły do wybuchu WWP.
Książkę czyta się bardzo dobrze, informacje dotyczące organizacji wojskowej armii szwedzkiej, samych działań i bitew są szczegółowe. Porównując ją z obydwoma Połtawami (Englunda i Seraczyka) jest dużo lepsza.
Pierwsze dwa rozdziały dotyczą czasów Karola XI, okoliczności dojścia do władzy Karola XII i rozpoczęcia WWP.
Kolejne opisują walki prowadzone przez Armię Szwedzką do czasu klęski pod Połtawą. Książka opisuje działania od lądowania w Danii poprzez walki w Polsce, Saksonii aż po "gonitwy ukraińskie"
Po ucieczce z pod Połtawy autor koncentruje się niestety na salonowo-politycznych przepychankach Karola XII w Turcji. Nie wspomina za bardzo wydarzeń o charakterze militarnym toczących się na innych frontach.
Następny okres - powrót Karola XII i działania wojenne przez niego prowadzone nie są już tak szczegółowo opisane i kończą się śmiercią samego Karola w 1718r.
Dalsze działania wojenne skwitowane są kilkoma zdaniami na krzyż.
Bibliografia książki (zawierająca materiały polskie, szwedzkie, rosyjskie, francuskie angielskie i niemieckie) wygląda bardzo zachęcająco.
Podsumowując: bardzo ciekawa książka dotycząca słabo opisanego w książkach polskojęzycznych okresu.
Michał Buda
|
|