"Gettysburg. A testing of courage" autor:Noah Andre Trudeau, wydawca:Perennial, 2003

Ta pozycja jest monografią bitwy. Tak dobrej monografii nie czytałem chyba nigdy. Autor we wstępie pisze, że chciał podsumować kilkadziesiąt ostatnich lat badań nad historią kampanii letniej 1863r. i opracować podsumowanie dziesiątek lub setek prac, wspomnień, przyczynków szczegółowych itp. Jeżeli o mnie chodzi, rezultat jest więcej niż dobry.

Każdy, kto interesuje się wojną secesyjną, powinien przeczytać tą książkę. W niesamowicie dokładny i rzeczowy sposób tłumaczy ona wiele zagadnień gdzie indziej wyjaśnianych stereotypowo, często z uszczerbkiem dla osób uczestniczących w wydarzeniach. Szczególnie wiele można znaleźć wyjaśnień sytuacji opisywanych przez p.Swobodę (np. sprawa wielkiego zagonu Stuarta, ataku na Culp's Hill 1 lipca, ataku Picketta itd.). Jak sądzę, p.Swoboda pisząc swoja książkę wiele lat temu nie miał po prostu możliwości skorzystać z materiałów dostępnych p.Trudeau.

Żeby zobrazować głębię pracy wykonanej prez p.Trudeau, napiszę tylko, że sama bibliografia jest zestawiona na 36 stronach, z tego 6 obejmuje manuskrypty, a dalej nie jest gorzej. Naprawdę wielka i wielostronna, do tego całkiem obiektywna praca.

Kolejną zaletą pozycji są liczne i bardzo dokładne mapy. Można sobie tylko życzyć, żeby inne książki historyczne miały mapy na takim poziomie.

W skrócie o zawartości: dwie pierwsze części wprowadzają do sytuacji na froncie w roku 1863 oraz opisują kampanię od rozpoczęcia przygotowań i planów. Część trzecia to opis samej bitwy, godzina po godzinie, często prawie minuta po minucie. Na koniec następuje opis sytuacji po bitwie, podsumowania i oceny. W dodatkach znajduje się m.in. szczegółowa rozpiska wojsk i dowódców uczestniczących w bitwie oraz straty rozbite do poziomu pułku/baterii.

Cóż jeszcze mogę dodać -polecam przeczytać, naprawdę warto.

Adam Lewandowski